Marsa Alam

Napsal:   |   Naposledy aktualizováno:   |   Komentáře: 106

Marsa Alam v Egyptě je tou nejvyhledávanější destinací na pobřeží Rudého moře. A to při nejmenším mezi českými turisty. Dovolená v Marsa Alam láká na nízké ceny zájezdů, ale je to především nádherné, byť často velmi specifické pobřeží, které dělá z tohoto regionu tak atraktivní destinaci. Marsa Alam je bez nadsázky řečeno jednou z nejlepších lokalit na potápění.

V celosvětovém měřítku!

Lepší podmořský svět snad nikde nenajdete. A právě proto sem často jezdí jak profesionální potápěči, tak amatérští šnorchlisté nejen z celé Evropy.

Jaká ve skutečnosti je dovolená v Marsa Alam?

Komu tuto destinaci doporučuji a komu naopak ne? Jaká jsou její specifika? Pojďme si projít ta nejdůležitější fakta.

Základní informace

Když se řekne Marsa Alam, tak typicky není myšleno jedno konkrétní místo, v tomto případě v podstatě takové malé, vyprahlé a ničím nezajímavé město, ale celé zdejší pobřeží rozpínající se zde od severu k jihu v délce zhruba 200 kilometrů. Právě ono město dalo této oblasti název.

Turisté sem ve větších počtech začali proudit po roce 2003, kdy zde bylo otevřeno nové letiště (RMF). Do té doby, když se řekla dovolená u moře v Egyptě, se prakticky výhradně myslela dovolená v Hurghadě nebo na Sinaji v Sharm el Sheikhu.

První dojem po přistání na vás udělá vyprahlá krajina, poušť bez jediné na první pohled patrné vegetace. Cesta z letiště na hotel samozřejmě záleží na konkrétním resortu, do kterého jedete, tedy pohybuje se v rozmezí od 10 minut do cca 1 hodiny a tři čtvrtě. Hotely řetězce Jaz okolo zátoky Coraya jsou k letišti nejblíže, stejně tak resorty v přístavní městečku Port Ghalib, které je od letiště vzdáleno asi 8 kilometrů.

Na sever od letiště tolik hotelů není. Mezi ty nejznámější patří Sentido Oriental Dream, Calimera Akassia Swiss Resort, Pensee Royal Garden, Utopia Beach Club a Albatros Sea World Marsa Alam, který je od letiště vzdálený zhruba 60 kilometrů.

Hlavní část pobřeží v Marsa Alam je situována jižně od letiště. Právě zde najdete ty nejznámější zátoky, ať už to je Marsa Mubarak a nedaleký hotel Three Corners Fayrouz Plaza nebo Abu Dabbab a hotel Abu Dabbab Beach Resort. A tak by šlo pokračovat po silnici dalších cca 120 kilometrů až k Shams Alam, což je ten nejjižnější hotel v Marsa Alam.

Pláže

Velká část pobřeží je lemována různě širokým, původně korálovým dnem, které vytváří různě hlubokou mělčinu. Na řadě místech tyto mělčiny komplikují vstup do moře. Není vůbec výjimečné, že při odlivu máte vodu dlouho pouze po kotníky. Není to sice tak extrémní jako na východním pobřeží Zanzibaru, kde voda při odlivech mizí úplně, nicméně pohodlnému plavání to často brání.

Volba hotelu je tak z tohoto hlediska zásadní!

Na druhou stranu snad u všech resortů, jež se to týká, jsou vybudována pevná dřevěná mola. Ty jsou různě dlouhá, většinou do 200 metrů, ale najdou se i výjimky. Pokud vím, tak nejdelší molo, které měří 670 metrů, je u Magic Tulip Beach Resortu. Platí, že zhruba u poloviny zdejších hotelů vlezete do moře celkem bez problému i bez nutnosti mola, u druhé poloviny to však nejde.

Bohužel ne vždycky je vstup do moře přes molo možný.

Když je větší příboj a vlny v blízkosti korálových útesů nabývají na nebezpečnosti, tak vás plavčík do moře nepustí. Pokud volíte hotel, kde lze v moři plavat pouze po vstupu z mola, je potřeba s tímhle počítat.

Potápění v Marsa Alam

Kdo jednou nahlédne pod mořskou hladinu v Marsa Alam, tak již nikdy nikde nic lepšího co se týče pestrosti podmořského světa nenajdete.

To je fakt.

Zátoka Abu Dabbab, moře u hotelu Shams Alam, záliv u resortu Aurora Oriental Bay, zátoka Brayka Bay nebo perfektní laguny u Sentido Oriental Dream. A tak bych mohl pokračovat. Zejména v oněch zátokách, tam, kde dno pokrývá mořská tráva, jsou denně k vidění karety pravé.

Krom těchto kriticky ohrožených želv lze spatřit perutýny, rejnoky a siby, murény, klauny a dokonce i odrance. Nevěříte? Vyrazte do Marsa Alam a sami se o tom brzy přesvědčíte 🙂

Na jiné druhy, ať je to dugong, delfín nebo různé druhy žraloků je už potřeba mít trochu štěstí. Každopádně i tyto zástupce podmořské fauny zde lze prakticky přímo u pláží také spatřit. Mimo to budete mít možnost pozorovat velké korálové reefy, právě kvůli kterým vznikají na pobřeží ony poněkud nepříjemné mělčiny. Existují dva základní důvody toho, proč je ekosystém Rudého moře tak pestrý. Je to jednak jeho „uzavřenost“ a jednak subtropické podnebí a celoročně teplé počasí.

Počasí v Marsa Alam

Přes den zde od dubna do listopadu teploty šplhají k nebo nad 30°C. A ani v zimě, leden a únor, není žádné chladno. V lednu i v únoru se denní teploty v Marsa Alam pohybují okolo 24°C. Toto celoročně teplé počasí tu je determinováno subtropickým klimatem pouštního typu.

Déšť je zde naprosto výjimečný.

Naopak, podobně jako je to typické pro počasí v Dubaji, i zde zcela dominuje jasná obloha a slunečné dny. V létě upozorňuji na extrémní teploty. Běžná jsou 40°C vedra, výjimečně ovšem teplota stoupá i 45°C.

Z hlediska počasí v Marsa Alam, resp. z hlediska průměrných teplot vzduchu, jsou dle mého názoru na návštěvu tohoto regionu nejlepší tyto měsíce:

  • duben
  • květen
  • říjen
  • listopad

I teplota moře je celoročně vysoká, byť samozřejmě v zimě trochu chladnější. Ale již v dubnu tu voda má celkem solidních 24°C.

Pro koho dovolená v Marsa Alam není

Z mého pohledu jednoznačně převažují klady nad zápory. Ale myslím si, že je potřeba jasně říct, že ne pro každého bude dovolená v Marsa Alam ideální. Zejména pak v těchto ohledech:

  • absence dlouhých písečných pláží
  • vyprahlá krajina
  • minimální možnost pěších výletů po okolí
  • jste odkázáni na služby v rámci hotelu
  • velká vzdálenost od Luxoru nebo od pyramid v Gíze
  • v létě vysoké teploty
  • možnost ubytování prakticky pouze ve velkých hotelech

Pokud hledáte dlouhé písečné pláže, třeba něco na způsob pláží v Bulharsku, tak zde to rozhodně nenajdete. Písečné jsou, ale kilometry dlouhé nikoliv. Zároveň znovu zdůrazňuji, že písečné vstupy do moře nejsou v Marsa Alam tak běžné. Pokud oželíte šnorchlování a dáte přednost pozvolně se svažujícímu písečnému dnu, mrkněte se na trochu severněji položenou část egyptského pobřeží, směrem k Hurghadě. Nejlépe u Soma Bay.

Jestliže vám ani jeden z výše uvedených bodů nijak zvlášť nevadí, tak vám mohu dovolenou v Marsa Alam vřele doporučit. Nejlepší je jet v nějakém ne příliš frekventovaném termínu, mimo prázdniny. Nejen z důvodu lidí, ale i nižších cen. Úplně nejlépe si počkat na nějaký levný last minute a Egypt navštívit i s dobrým pocitem pár ušetřených kaček.

Diskuze k článku

Počet komentářů: 106
  • Dobrý den Lukáši, ještě bych se ráda zeptala, jsou někde sítě proti žralokům? Děkuji K.

    • Dobrý den Kateřino, nemyslím si, o žádných sítích v Marsa Alam nevím.

  • Dobrý den, prosím o radu, vybírám dovolenou konec dubna/první týden v květnu. 2 dospělí, 2 děti (6+11). Rádi bychom dobrý hotel, kvalitní jídlo, vstup do moře z pláže a želvy, delfíny. Hotel Malikia je v rekonstrukci, nevíte jak to vypadá na místě a zda ještě bude probíhat? Nebo máte nápad jiný hotel? V Egyptě jsem byla naposled mnoha lety:) Je tam možnost fakultativních výletů třeba na delfíny?
    Děkuji moc za rady
    Kateřina

    • Dobrý den Kateřino, dívala jste se na hotel Hilton Nubian resort, který je u stejného zálivu jako Malikia? Je kvalitnější než Malikia, tak by mohl vyhovovat. Jinak bohužel nemám aktuální informace ohledně rekontrukce v Malikii. Alternativně je možné volit třeba Iberotel Costa Mares, který je výborný, ale upozorňuji, že poměrně drahý. Krom výše uvedených je možné želvy také vidět u Shams Alam Resortu (jih Marsy, spíš takový menší hotel), resortu Brayka u zálivu Brayka Bay nebo hotelu Equinox. Jinak ano, výlety za delfíny se v Marsa Alam pořádají, často se jezdí třeba k útesu Shaab Samadai, tzv. Shaab Samadai.

  • Dobrý den , Poprosím o radu na hotely v oblasti Marsa Alam. Pojedu se 70 paní tak hledám dobrý hotel a hlavně přístup do moře rovnou i z pláže . Jediné co jsem zatím našla je Malika a Brayka . Děkuji

  • Zdravím a hned kladu dotaz: do Egypta jezdíme často, nejvíce Marsa: Three corners fayrouz. Nyní přemýšlíme o vstupu do moře přímo z pláže (jsme 65+). Váháme mezi Brayka bay a Hiltonem. Vstup je jasný. Dotaz je na prostředí a stravu??????
    Dík moc za odpověď i pomoc všem návštěvníkům Egypta.

    • Dobrý den Hanko, za mne je kvalitnější Hilton Nubian. Brayka je také dobrá, zejména pěkně kvetoucí zahrady, ale služby i prostředí považuji za lepší v Hiltonu.

  • Dobrý den,
    můžu poprosit o názor. Chceme v červnu do Egypta,rozhodujeme se z hotelu Royal brayka nebo Three corners fayrouz.Byli jsme v Malikii,kde se nám moc líbilo.Jsou prosím u těchto dvou hotelů želvy?Jaké jsou vstupy do moře,nechceme pouze z mola,písek úplně nepotřebujeme..
    Moc děkuji za odpověď.

    • Dobrý den Šárko, u Fayrouz se jedná buď o koupání v mělčině (vstup z pláže) nebo v laguně (vstup z mola) nebo v hloubce u korálového útesu (vstup z mola). Dále je možné po pláži chodit do zálivu Marsa Mubarak, kde se želvy vyskytují. Jinak přímo u hotelu bych želvy hledal spíš u Brayky v zálivu Brayka Bay. Od Royal Brayka je vstup z mola, o kus dál, od sousedního hotelu Brayka Bay je vstup písečný a pozvolný.

Akční zájezdy